GönderenKonu: Dış Ticaret Mevzuatı 22.09.2014 - 29.09.2014 Arasındaki Değişiklikler  (Okunma sayısı 424 defa)

idareci

• Site Yöneticisi
Dış Ticaret Mevzuatı 22.09.2014 - 29.09.2014 Arasındaki Değişiklikler
Tarih : 30-09-2014 Saat : 19:07
Dış Ticaret Mevzuatı 22.09.2014 - 29.09.2014 Arasındaki Değişiklikler

Yeni Eklenenler

28.09.2014
Makina Emniyeti Yönetmeliği (2006/42/AT)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
2006/42/AT sayılı Makina Emniyeti Yönetmeliğinin bazı madde ve eklerinde değişiklik olmuştur.
27.09.2014
Bazı Alacakların 6552 Sayılı Kanun Kapsamında Yeniden Yapılandırılmasına Dair Genel Tebliğ (Seri No: 1)
6552 sayılı Torba Kanununun 73 ve 74 üncü maddelerinin Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye istinaden bu madde hükümlerinin uygulanmasına dair usul ve esaslar hk.
26.09.2014
İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (No: 2014/2)
7321.19.00.00.00 gtip u altında yer alan yemek pişirme cihazları ve tabak ısıtma ocaklarının ithalatında ülke ayrımı yapılmaksızın gözetim uygulanacaktır.
2015 Yılına İlişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Karar Çalışmalarına İlişkin Tebliğ (İthalat: 2014/20)
İthalat sırasında tahsil edilecek gümrük vergileri ile Toplu Konut Fonu oranlarını belirleyen İthalat Rejimi Kararına Ek Kararın hazırlanması aşamasında, ilgili şirketlerin, Sivil Toplum Kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının görüş ve talepleri için başvurular hk.
Türkmenistan Menşeli Bazı Tekstil Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ
2014/6739 sayılı Türkmenistan Menşeli Bazı Tekstil Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar uyarınca, 5205, 5208, 5209 gtip lu Türkmenistan menşeli tekstil ürünlerinin ithalatında açılan tarife kontenjanının dağıtım yöntemi ile başvuru ve kullanım usul ve esasları hk.
Uluslararası Gözetim Şirketlerinin Faaliyetten Süreli Men’i Hakkında Tebliğ (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2014/28)
Uluslararası gözetim şirketi statüsü hükümlerine aykırı davranan bazı firmaların faaliyetten men edilmeleri hk.
25.09.2014
Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2012/1)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (2014/3)
2012/1 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğin, Teşvik belgesi müracaatının değerlendirilmesi ile ilgili maddesine enerji verimliliğine yönelik projelerin değerlendirilmesinde uygulanacak hükümlerle ilgili fıkra eklenmiştir.
Türk Standardları Enstitüsünün Ölçü Aletleri Yönetmeliği (2004/22/AT) Kapsamında Onaylanmış Kuruluş Olarak Görevlendirilmesine Dair Tebliğ (No: MSG-2014/9)
Türk Standardları Enstitüsünün Ölçü Aletleri Yönetmeliği (2004/22/AT) kapsamında onaylanmış kuruluş olarak görevlendirilmesi hk.
Avrupa Birliği ile İlgili Çalışmaların Koordinasyonu ile İlgili 2014/16 Sayılı Başbakanlık Genelgesi
AB ye Katılım İçin Ulusal Eylem Planında yer alan düzenlemeler ve tedbirler başta olmak üzere, AB ye uyum amacıyla yapılacak çalışmalarda uyulacak esaslar hk. (AB Mevzuatına Uyum, AB Mevzuatına Yapılacak Atıflara İlişkin Usul)
Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği
Bağlama kütüğüne ilişkin usul ve esaslar ile uygulanacak mali hükümler, idari yaptırımlar, yapılacak iş ve işlemlerin nasıl ve kimler tarafından yürütüleceğine ilişkin hususlar hk.

Tasarruflu Yazı ve Genelgeler
Yeni Eklenenler

24.09.2014
Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün 24.09.2014 tarihli 2966585 sayılı yazısı (Onaylanmış İhracatçı - A.TR Dolaşım Belgelerinin Sonradan Kontrolü hk.)
A.TR dolaşım belgelerinin vize edilmesi esnasında, işlemin yapıldığı Gümrük Müdürlüğünün bağlı bulunduğu ve sonradan kontrol işlemlerinin gerçekleştirileceği Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün adının, belgenin 12 nolu Gümrük Vizesi kutusuna ihracatçı tarafından yazılması gerektiği hk.
01.06.2014
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün Geçiş Belgesi
Dağıtım Esasları Yönergesi (Haziran/2014 Revize)
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca sağlanan (ikili, transit, üçüncü ülke, tektip, çok girişli, ödül vb.) geçiş belgelerinin, Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre, Bakanlıktan C türü, L2 ve M3 yetki belgesi almış olan gerçek ve tüzel kişilerin taşıt belgesinde kayıtlı özmal ve sözleşmeli taşıtları ile R2 yetki belgesi sahiplerine dağıtımı hk.