GönderenKonu: Dış Ticaret Mevzuatı 30 Mart -6 Nisan 2015 Arasındaki Değişiklikler  (Okunma sayısı 404 defa)

idareci

• Site Yöneticisi
Dış Ticaret Mevzuatı 30 Mart -6 Nisan 2015 Arasındaki Değişiklikler
Tarih : 07-04-2015 Saat : 11:18
Yeni Eklenenler

04.04.2015
Kalitest Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketinin Onaylanmış Kuruluş Olarak Görevlendirilmesine Dair Tebliğ (SGM: 2009/18)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (SGM: 2015/17)
2009/18 sayılı Kalitest Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketinin Onaylanmış Kuruluş Olarak Görevlendirilmesine Dair Tebliğ de değişiklik olmuştur.
D Kare Gözetim Test ve Belgelendirme Ticaret Limited Şirketi’nin Onaylanmış Kuruluş Olarak Görevlendirilmesine Dair Tebliğ (SGM: 2014/10)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (SGM: 2015/18)
Onaylanmış Kuruluş Olarak Görevlendirilen D Kare Gözetim Test ve Belgelendirme Ticaret Ltd. Şti.nin adres bilgisi değişmiştir.
BENART Uluslararası Teknik Kontrol ve Belgelendirme Limited Şirketinin Onaylanmış Kuruluş Olarak Görevlendirilmesine Dair Tebliğ (SGM: 2013/3)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (SGM: 2015/19)
2013/3 sayılı BENART Uluslararası Teknik Kontrol ve Belgelendirme Limited Şirketinin Onaylanmış Kuruluş Olarak Görevlendirilmesine Dair Tebliğin 1 inci maddesinde belirtilen onaylanmış kuruluş olarak görevlendirme kapsamı genişletilmiştir.
Elektronik Ürün Senedi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Elektronik Ürün Senedi Yönetmeliğinin Elektronik kayıt kuruluşunun görev ve yetkileri başlıklı 7 nci maddesine Elektronik ürün senedi alım satım belgesinde yer alan bilgiler ile ilgili fıkra eklenmiştir.
03.04.2015
Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulunun 30/3/2015 Tarihli ve 2015/7 Sayılı Kararı
Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulunun 2015/1 sayılı Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarına İlişkin Kararının bazı maddelerinde değişiklik yapılmıştır.
Anayasa Mahkemesinin 19/3/2015 Tarihli ve E: 2014/144, K: 2015/29 Sayılı Kararı
6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun Kanuni Temsilcilerin Sorumluluğu başlıklı mükererrer 35 inci maddesinin beşinci ve altıncı fıkralarının Anayasaya aykırı olduklarına ve iptallerine karar verilmiştir.

02.04.2015
Atık Yönetimi Yönetmeliği
Bu Yönetmeliğin amacı, Atıkların oluşumundan bertarafına kadar çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yönetimi, Atık oluşumunun azaltılması, atıkların yeniden kullanımı, geri dönüşümü, geri kazanımı gibi yollar ile doğal kaynak kullanımının azaltılması ve atık yönetiminin sağlanması, Çevre ve insan sağlığı açısından belirli ölçütlere, temel şart ve özelliklere sahip, Yönetmeliğin kapsamındaki ürünlerin üretimi ile piyasa gözetimi ve denetimine, ilişkin genel usul ve esasların belirlenmesidir.
Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesinde yer alan Taşıt Uygunluk Belgesi düzenlenecek taşıtların model yılı ile ilgili bentlerde değişiklik olmuştur.
Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin Bağımsız denetim başlıklı 16 ncı maddesinde, Şirketlerin bağımsız denetiminin 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili mevzuat çerçevesinde yapılacağı ile ilgili değişiklik yapılmıştır.

01.04.2015
Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No:115)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 129)
115 seri nolu Gümrük İşlemleri Tebliğde yer alan 95 inci fasıldaki oyuncaklar, oyun ve spor malzemeleri; bunların aksam, parça ve aksesuarına ilişkin kara ve demiryolu ihtisas uygulaması yürürlükten kaldırılmıştır.
İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğin (Tebliğ No: 2004/2) Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ
Halılar, kilimler ve duvar halıları ithalatında 2014/2 sayılı İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğe istinaden uygulanan gözetim uygulaması yürürlükten kaldırılmıştır.
İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2009/8)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ
2009/8 sayılı İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğin 1 inci maddesindeki tabloda yer alan Ayçiçeği tohumu, ayçiçeği tohumu un ve kaba unları ve ayçiçeği yağının gözetim kıymet değerleri değiştirildi.
Girdi Bildirim ve Toksikolojik Veri Tablolarında Yer Alan Verilerin Değerlendirilmesine İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulunun 11/3/2015 Tarihli ve 9010 Sayılı Kararı
6896 sayılı Girdi Bildirim ve Toksikolojik Veri Tablolarında Yer Alan Verilerin Değerlendirilmesine İlişkin Kurul Kararında yer verilen Ek 1. Tütün Mamullerinin Üretiminde Kullanımına İzin Verilmeyen Girdilere İlişkin Listeye ekleme yapılmış; Üretiminde mentol ve/veya türevleri kullanılan sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamullerinin piyasaya arzı ile ilgili geçici madde eklenmiştir.

Tasarruflu Yazı ve Genelgeler
Yeni Eklenenler

01.04.2015
Gümrükler Genel Müdürlüğünün 01.04.2015 tarihli ve 7010675 sayılı yazısı (Canlı Koyun İhracatı hk.)
Canlı koyun ihracatında uygulamalar hk.

31.03.2015
Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 31.03.2015 tarihli ve 6914395 sayılı yazısı (INF 3 Kapsamında İthal Edilen Eşyaya İlişkin Muafiyet Kodu hk.)
INF 3 kapsamında ithal edilen eşyaya ilişkin muafiyet kodu hk.

06.03.2015
Gelir İdaresi Başkanlığının 97895701-155[Ek-2-2014/281]-381 sayılı yazısı (İhracatla ilgili düzenlenen gümrük beyannamelerinin damga vergisine tabi olup olmadığı hk.)
Serbest dolaşımda bulunan yakıtların yurt dışına sefere çıkan Türk bayraklı ya da yabancı bayraklı hava taşıtlarına (bakım ve onarım kapsamında teslim edilenler hariç) teslimi için düzenlenen gümrük beyannamelerine, ihracata ilişkin olduğunun tevsik edilmesi kaydıyla, resen damga vergisi istisnası uygulanması gerektiği hk.

Etiketler : gümrük mevzuatı güncellemeler 6 nisan