GönderenKonu: 17 Ekim 2014 Güncellemeler  (Okunma sayısı 443 defa)

idareci

• Site Yöneticisi
Tarih : 17-10-2014 Saat : 14:53

•17 Ekim 2014/6881 Sıvılaştırılmış Petrol Gazının Aerosol Üretiminde Kullanılmış Olduğunun Tespiti Halinde Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarının Belirlenmesine Dair Karar

2014/6881 SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZININ AEROSOL ÜRETİMİNDE KULLANILMIŞ 

OLDUĞUNUN TESPİTİ HALİNDE UYGULANACAK ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ TUTARININ 

BELİRLENMESİNE DAİR KARAR 

BAKANLAR KURULU KARARI 

Karar Sayısı : 2014/6881 

Ekli “Sıvılaştırılmış Petrol Gazının Aerosol Üretiminde Kullanılmış Olduğunun Tespiti Halinde Uygulanacak 

Özel Tüketim Vergisi Tutarının Belirlenmesine Dair Karar”ın yürürlüğe konulması; Maliye 

Bakanlığının 26/9/2014tarihli ve 94653 sayılı yazısı üzerine, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 

12 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 30/9/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır. 

17 Ekim 2014 CUMA 

Resmî Gazete 

Sayı : 29148

Kararı görmek için tıklayınız.

17 Ekim 2014 - Arka Işık Ünitelerinin İmalinde Kullanılan Led Diyotlu Baskılı Devre Kartlarının İthalatında İlave Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ:

TEBLİĞ 

Ekonomi Bakanlığından: 

ARKA IŞIK ÜNİTELERİNİN İMALİNDE KULLANILAN LED DİYOTLU 

BASKILI DEVRE KARTLARININ İTHALATINDA İLAVE TARİFE 

KONTENJANI UYGULANMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ 

Amaç ve kapsam 

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 8/9/2014 tarihli ve 2014/6778 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe 

konulan Arka Işık Ünitelerinin İmalinde Kullanılan LED Diyotlu Baskılı Devre Kartlarının İthalatında İlave Tarife 

Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar uyarınca, arka ışık ünitelerinin imalinde kullanılan LED diyotlu baskılı 

devre kartlarının ithalatında açılan tarife kontenjanının dağıtım yöntemi ile başvuru ve kullanım usul ve esaslarının 

düzenlenmesidir. 

Dayanak 

MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 2/12/2013 tarihli ve 2013/5706 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe 

konulan Arka Işık Ünitelerinin İmalinde Kullanılan LED Diyotlu Baskılı Devre Kartlarının İthalatında Tarife 

Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar ile 14/4/2010 tarihli ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 

yürürlüğe konulan İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karara dayanılarak hazırlanmıştır. 

Tarife kontenjanı dağıtımı başvuru usul ve esasları 

MADDE 3 – (1) Arka Işık Ünitelerinin İmalinde Kullanılan LED Diyotlu Baskılı Devre Kartlarının 

İthalatında İlave Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar uyarınca, 8529.90.92.00.00 veya 9405.40.39.00.00 

gümrük tarife istatistik pozisyonlu (G.T.İ.P.) “Yalnız LED diyotlu baskılı devre kartı: Prizmalar/lensler ile donatılmış 

olsun ya da olmasın, bağlayıcı(lar) ile donatılmış olsun ya da olmasın, 85.28 başlığındaki ürünlerin arka ışık 

ünitelerinin imaline mahsus” isimli madde için açılan 24 milyon adetlik ilave tarife kontenjanının dağıtımı, sadece söz 

konusu maddeyi üretimlerinde kullanan sanayicilere talep toplama yöntemiyle yapılır. 

(2) Tarife kontenjanından faydalanabilmek için, sanayicilerin, bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren on gün 

içerisinde, Ek-1’de yer alan başvuru formu ve Ek-2’de yer alan aranacak diğer belgelerle birlikte Ekonomi 

Bakanlığına (İthalat Genel Müdürlüğü) başvurmaları gerekmektedir. Taleplerin değerlendirilmesinde, genel evrak 

giriş tarihi ve sayısı esas alınır. Süresi içinde yapılmayan veya eksik yapılan başvur

Etiketler
Sıvılaştırılmış Petrol Gazının Aerosol Üretiminde Kullanılmış Olduğunun Tespiti Halinde Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarının Belirlenmesine Dair Karar, Arka Işık Ünitelerinin İmalinde Kullanılan Led Diyotlu Baskılı Devre Kartlarının İthalatında İlave Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ,4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 

12 nci maddesi